Grudniowe spotkanie DKK dla dorosłych- Szarańska J. Cztery płatki śniegu

W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu tradycją stały się spotkania bożonarodzeniowe. Panie pracujące w tej instytucji kulturalnej przygotowały zestaw książek związanych tematycznie ze świętami, a klubowiczki sięgały po literaturę piękna i czytały ją po to, by duchowo przygotować się wzniosłych i pięknych przeżyć wigilijnych. Gdy skończyło się rodzinne celebrowanie świąt, klubowiczki spotkały się w bibliotece, by w świeckim miejscu kontynuować religijne tradycje. Było więc łamanie opłatkiem, składanie życzeń, degustacja świątecznych dań, ciast, sałatek, kawa, herbata i lampka szampana symbolizująca zbliżający się Sylwester i Nowy Rok.

Nade wszystko były jednak rozmowy dotyczące pozycji literackich związanych tematycznie z Bożym Narodzeniem oraz wspomnienia z okresu, gdy Boże Narodzenie kojarzyło się z wiarą, uduchowieniem, śpiewaniem kolęd, z radosną atmosferą, życzliwością i miłością. Te duchowe aspekty narodzenia Bożego Syna przewijały się w wypowiedziach pań, które prezentowały przeczytane przez siebie książki. Świąteczne opowiadania i powieści są piękne i wzruszające, ponieważ pozwalają wierzyć, że w ludziach są pokłady dobra, życzliwości i miłości. Wszystkie prezentowane przez klubowiczki książki mają głęboki aspekt wychowawczy, ponieważ zanurzają czytelnika w magicznej atmosferze i przeżyciach, które są tak głębokie, że ludzie przechodzą metamorfozy, odkrywające w sobie pokłady dobra i dzielą się miłością z bliźnimi. Ten aspekt głębokie, duchowej przemiany pokazany został w następujących utworach:

1. Cztery płatki śniegu Joanny Szarańskiej,
  2. Księgarenka przy ulicy Wiśniowej (praca zbiorowa),
  3. Wieczór taki jak ten Gabrieli Gargaś,
  4. Magia grudniowej nocy Gabrieli Gargaś,
  5. 5. Światło w Cichą Noc Krystyny Mirek
  6. Ominąć święta John Grisham,
  7. Pensjonat pod Świerkiem : opowiadania świąteczne (praca zbiorowa).

Bohaterowie tekstów zrecenzowanych przez klubowiczki miały wspólną cechę, która sprowadza się do tego, że święta maja charakter duchowy i dlatego należy je przeżywać. Z tego powodu aspekt duchowości pojawił się w wypowiedzi pani Eli, która kończąc spotkanie, skierowała do klubowiczek następujące życzenia:

„Pomódlmy się w noc betlejemską

W noc Szczęśliwego Rozwiązania

By wszystko nam się rozplątało

Węzły, konflikty, powikłania.

Życzenia kontynuowała też pani Edytka, mówiąc:

„Oby się wszystkie trudne sprawy

Porozkręcały jak supełki

Własne ambicje i urazy

Zaczęły śmieszyć jak kukiełki”.

Pani Stasia w imieniu klubowiczek złożyła też życzenia organizatorkom spotkania, cytując ostatnią zwrotkę wiersza ks. Twardowskiego. W ciepłym, odświętnym wnętrzu strojnym w pachnącą choinkę, kolorowe lampki, oryginalne stroiki wybrzmiały więc słowa:

„Aby wątpiący się rozpłakał

Na cud czekając w swej kolejce

A matka Boska, cichych, ufnych

Jak ciepły pled wzięła na ręce”.

To piękne, głębokie i wzruszające spotkanie na długo pozostanie w pamięci klubowiczek, dla których istotna jest wiara, tradycja, empatia do ludzi i miłość do książek.

Recenzję napisała klubowiczka Pani Ania