Aktualności

Previous Next

Grudniowe spotkanie DKK 2019

W grudniu na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wypowiadałyśmy się na temat  powieści Malowany ptak Jerzego Kosińskiego.

Jest to wstrząsająca książka pełna okrucieństwa, cierpienia, przemocy i zabobonów. Akcja opowieści rozgrywa się podczas II Wojny Światowej, jej narratorem jest mały, samotny żydowski chłopiec, o odmiennym wyglądzie. Błąka się od wsi do wsi gdzieś na  Kresach Wschodnich.  Styka się tam z nienawiścią, bestialstwem, upokorzeniem. Jest bity, poniewierany, zastraszany i torturowany w wymyślny sposób. Jego świat przepełniony jest ludzkim złem i agresją. Prymitywizm wieśniaków nie zna granic. Chłopiec stara się przetrwać w tym pełnym przemocy świecie. Książka przepełniona  jest wieloma drastycznymi scenami  ludzkich zachowań, znęcania się fizycznego i psychicznego nad dzieckiem, scen gwałtów, seksualnych wynaturzeń, okaleczeń… Zdeprawowane przez wojnę dzieciństwo wpływa na późniejsze życie chłopca. Ta historia wydaje się przerysowana, zbyt dosłowna, składa się z samych dramatów.  Wzbudziła w nas skrajne emocje, jest aż za bardzo dosłowna w swoim realizmie, za bardzo przerysowana. Napisana jest przystępnym językiem, czyta się ją szybko, autor bardzo obrazowo  przedstawił okrucieństwo ludzi wobec inności. Książka nami wstrząsnęła.

Kolejne spotkanie odbędzie się 7 stycznia 2020 r., rozmawiać będziemy o książkach z serii Stulecie Winnych i innych powieściach Ałbeny Grabowskiej. Zapraszamy. 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj