Aktualności

Previous Next

DKK dla dorosłych - Ałbena Grabowska

Wyróżnikiem grudniowego spotkania, które odbyło się 30 grudnia była stuprocentowa frekwencja klubowiczek, które chętnie dyskutowały o twórczości Ałbeny Grabowskiej. Panie były wyjątkowo zgodne, że literatka jest płodną pisarką, a jej twórczość dotarła do milionów czytelników zachwyconych różnorodnością tematyczną występującą w tekstach.

W dyskusji padło stwierdzenie, że literatka inspiruje się klasyką literatury europejskiej, ponieważ utwór „Lady M’ będący opowieścią o kondycji współczesnej polskiej inteligencji nie mającej kręgosłupa moralnego jest podobny do Szekspirowskiego Makbeta. Oba teksty są porównywalnie podobne, bo nauczycielka będąca uosobieniem zła znalazła się w więzieniu, a żona Makbeta sama wymierzyła sobie sprawiedliwość i popełniła samobójstwo. Dyskutantki uogólniły problem stwierdzeniem, że zło musi być napiętnowane po to, by mogło zatriumfować dobro. Panie wypowiadające się na temat książek Ałbeny Grabowskiej dostrzegły też, że teksty tej pisarki to opowieści ciepłe i klimatyczne tak jak „Alicja w krainie czasów”. Rozmówczynie podkreślały, że córka służącej i zdemoralizowanego szlachcica udowadnia, że dobrzy ludzie, hart ducha i ciężka praca potrafią być przepustką do barwnego i szczęśliwego życia. Czytelniczki przyznały, że pozytywne rozwiązanie akcji było nie tylko przewidywalne ale również szokujące, bo dziecko pochodzące z nizin społecznych stało się tak wielką osobowością, że w sposób naturalny poznały tak historycznych ludzi jak Freud, Coco Chanel i Kiepura.

Opowieści z takim pozytywnym przesłaniem wzruszają i dlatego miłośniczki literatury pięknej twierdzą, że prozę Ałbeny Grabowskiej taką jak „Alicja w krainie czasów” czyta się łatwo i przyjemnie.

Wątkiem, który zdominował dyskusję były na pewno wypowiedzi dotyczące powieści „Stulecie Winnych”. Padły więc stwierdzenia, że saga jest dobrze osadzona w realiach historycznych, że bohaterami są zindywidualizowani i dobrze scharakteryzowani, że ich losy są niezmiernie dramatyczne i że słusznie ten tekst został zekranizowany. W tej fazie dyskusji padały też stwierdzenia, że tekst literacki rozwija wyobraźnię czytelnika, a film jest po prostu wizualizacją wykonaną p[rzez reżysera.

W trakcie rozmowy pojawiły się też opinie, że Ałbena Grabowska jest wnikliwą obserwatorką życia i dlatego wiarygodnie oraz mądrze wyjaśnia czytelnikom problemy ludzi z załamaniem nerwowym i depresją. Problem ten stał się tematem powieści „Lot nisko nad ziemią. Zdaniem klubowiczek zachętą do sięgnięcia po ten tekst jest przenośny i adekwatny do fabuły powieści tytuł i bohaterka która jest uosobieniem chorych potrzebujących terapii, wsparcia psychicznego i akceptacji.

To bogate w merytoryczne treści literackie spotkanie było też okazją do przypomnienia, że Ałbena Grabowska napisała też powieść, która podnosi temat wchodzenia młodzieży w dorosłość. Panie znające ten utwór podkreślały, że młodzi zawsze chcą pośpieszyć ten proces i dlatego uczestniczą często w głupich rytuałach, które w przyszłości skutkują traumą i kładą się cieniem na dorosłym życiu. W odczuciu klubowiczek wypowiadających się na temat tekstu „Ostatnia zostawia klucz”, proza Ałbeny Grabowskiej ma walory edukacyjne, dostarcza wielu emocji, jest interesująca, chętnie czytana oraz powszechnie znana. Niezmiernie ciekawe spotkanie zakończyły życzenia noworoczne uwzględniające takie aspekty życia jak zdrowie, miłość, dobro i piękno, z którymi klubowiczki utożsamiają  się czytając książki, oglądając sztuki, słuchając muzyki i obcując z piękną przyrodą.

 

Recenzję napisała Anna Z.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj