Aktualności

Previous Next

Wrześniowe spotkanie DKK 2019

Tematem wrześniowej dyskusji na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść Sztukmistrz z Lublina Isaaca Bashevisa Singera.

Autor wprowadza nas w XIX-wieczny świat kultury żydowskiej z jej tradycją, zwyczajami i religią. Dzięki niemu poznajemy realia tamtej epoki i społeczność żydowską w Lublinie, Warszawie i na prowincji. Tytułowy sztukmistrz Jasza Mazur prowadzi wędrowny tryb życia, na życie zarabia jako magik. Ma wierną żonę, a poza nią  liczne grono kochanek. Wiedzie beztroskie życie. Odcina się od  religii i tradycji  żydowskiej, czyta świecką filozofię i literaturę popularnonaukową, kwestionuje istnienie Boga. Ten nietuzinkowy Żyd wprowadza nas w swój wewnętrzny świat, pełen duchowych rozterek i dylematów. Wydaje się zagubiony, myśli o porzuceniu wiary, poszukuje swojej tożsamości. Jednak oderwanie od tradycji i wiary skazane jest na porażkę. Jego beztroskie i kłamliwe życie doprowadziło do tragedii. Radykalnie zmienia swoje życie, doznaje objawienia i postanawia odpokutować swoje grzechy w dość dziwny sposób.

Singer stworzył bardzo wyrazistą postać, udało mu się oddać ducha i niepowtarzalny klimat tamtych czasów, które już przeminęły. Powieść napisana jest przystępnym językiem. Akcja książki poprowdzona  jest we właściwym tempie z błyskotliwymi dialogami, dobrze się ją czyta.

Zapraszamy na spotkanie DKK - 8 października o godz.1530, omawiać będziemy książkę Beksińscy: portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj