Aktualności

Previous Next

Majowe spotkanie DKK 2018

W majowe popołudnie na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wymieniałyśmy poglądy na temat powieści Sonata Gustawa Rose Tremain. To poruszająca książka o  uczuciach, pokazuje różne oblicza miłości i skryte namiętności.

Tematem przewodnim utworu jest przyjaźń Gustava i Antona oraz ich perturbacje rodzinne. Gustaw jest samotnym dzieckiem, wychowywanym przez oschłą, zgorzkniałą i pełną gniewu matkę, która wymaga od niego samodzielności, dyscypliny, opanowania Uważa, że surowe wychowanie uczyni z niego prawdziwego mężczyznę. Spragnione czułości i miłości dziecko lgnie do poznanego w przedszkolu Antona i jego szczęśliwej rodziny. Akcja powieści rozgrywa się w czasie II wojny światowej w neutralnej Szwajcarii, którą ominęło piekło wojny, gdzie za pomoc żydowskim uchodźcom można było stracić posadę i  funkcjonować na marginesie społeczeństwa. Często trzeba było się zmierzyć z dylematami moralnymi. Autorka wyraziście portretuje małomiasteczkowe społeczeństwo i głównych bohaterów, nikogo nie osądza. Jest to intrygująca i z wyczuciem napisana historia. Urzeka powściągliwym stylem narracji,  zmusza do refleksji oraz gra na emocjach czytelnika - godna polecenia.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 4 czerwca o godz. 1530. Rozmawiać będziemy o książce Cudzoziemka Marii Kuncewiczowej. Zapraszamy.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj