III Edycja Konkursu Grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”

Otwarcie „KSIĄŻNICZEK”

11.05.2018r.

Inauguracja projektu „TU MIESZKAM, TU CZYTAM, TU ZMIENIAM”

Konkurs na nazwę „domków na książki” - wręczenie nagród (22 marca 2018 r.)

W czwartek 22 marca o godzinie 17-stej w czytelni biblioteki odbyło się wręczenie nagród Laureatom Konkursu na nazwę „domków na książki”.

Zgromadzonych gości przywitała dyrektor MBP, pani Grażyna Kratiuk, przybliżając w skrócie informacje o projekcie:

Konkurs został ogłoszony w ramach projektu „Tu mieszkam, tu czytam, tu zmieniam”. Projekt zakłada rozmieszczenie na terenie miasta Radzyń Podlaski drewnianych mini-bibliotek (domków), odzwierciedlających bryłę Pałacu Potockich, w których zostaną umieszczone książki. Mieszkańcy miasta i powiatu w ramach bookcrossingu będą mogli bezpłatnie wypożyczyć książki do domu, wymienić, ale też zostawić egzemplarze ze swoich zbiorów.  Podobna inicjatywa, odnosząca wielki sukces w krajach anglosaskich, znana jest jako „Little Free Library”. Realizacja będzie możliwa dzięki środkom w ramach otrzymanego grantu w Konkursie Grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Banku Zachodniego WBK.

Nadesłano 44 propozycje nazw „domków na książki”. Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca - Grażyna Kratiuk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim; członkowie: Magdalena Głuchowska - dyrektor Oddziału Banku w Łukowie - ‎Bank Zachodni WBK S.A., Bożena Płatek - dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim, Tomasz Stephan - zastępca Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski, Jolanta Sawczuk-Kapica – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej – Dział Gromadzenia, Opracowania i Digitalizacji Zbiorów w drodze głosowania przyznała nagrody, określone w regulaminie Konkursu następującym osobom:

I nagrodę (przenośny głośnik bluetooth JBL Clip2, zestaw książek oraz bilety na basen) otrzymała Elżbieta Ostasz za nazwę „Książniczka”

II nagrodę (pióro Parker, zestaw książek oraz bilety ma basen) otrzymała Ewa Śliwińska za nazwę „Książniczki”

Wyróżnienia (książka i bilety na basen) otrzymali: Jakub Hapka za „Pałacoteka”, Sławomir Mackiewicz za „Poczytajka”, Magdalena Mitura za „Czytadło”, Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy za „Przystanek Literacki”, Monika Gołoś za „Biblio-Skrytka”, Anna Stolarczyk za „PRZYSTAŃnaCHWILĘ”, Adam Świć za „BOOKOWA CHATKA”.

Po części oficjalnej zaprezentowano prototyp Książniczki”.

Niespodzianką dla zgromadzonych była prezentacja własnych utworów literackich uczennic z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim : Alicji Zając, Marty Zielińskiej, Weroniki Wronowskiej, oraz Gabrieli Kosk pod kierunkiem pani Agnieszki Grochowskiej.

Kameralny wieczór upłynął w miłej atmosferze.

Konkurs na nazwę "domków na książki" rozstrzygnięty!

Spośród nadesłanych 44 propozycji nazw „domków na książki” Komisja Konkursowa w drodze głosowania przyznała nagrodę, określoną w regulaminie Konkursu, następującym osobom:

I nagroda – „książniczka” Elżbieta Ostasz
II nagroda – „książniczki” Ewa Śliwińska
Wyróżnienie – Jakub Hapka, Sławomir Mackiewicz, Magdalena Mitura, Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy, Monika Gołoś, Anna Stolarczyk, Adam Świć.

W najbliższym czasie poinformujemy Państwa o szczegółach przekazania nagród.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Dziękujemy Wszystkim naszym CZYTELNIKOM za udział w konkursie!

Biblioteki plenerowe już niedługo w naszym mieście.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego na 550 lecie naszego miasta przygotowała czytelniczą niespodziankę dla wszystkich mieszkańców.

Realizacja będzie możliwa dzięki środkom w ramach otrzymanego grantu w Konkursie Grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Banku Zachodniego WBK. Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego realizuje to zadanie pod nazwą: „Tu mieszkam, tu czytam, tu zmieniam”

Projekt zakłada rozmieszczenie na terenie miasta Radzyń Podlaski drewnianych mini bibliotek (domków), odzwierciedlających bryłę Pałacu Potockich , w których zostaną umieszczone książki. Mieszkańcy miasta i powiatu w ramach bookcrossingu będą mogli  bezpłatnie wypożyczyć książki do domu, wymienić, ale też zostawić egzemplarze ze swoich zbiorów.  Podobna inicjatywa, odnosząca wielki sukces w krajach anglosaskich, znana jest jako „Little Free Library”.

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie czytelnictwa, wiedzy, ale też ogólny rozwój społeczny. Plusem jest dostępność do książek bez ograniczeń czasowych (7 dni przez 24 godziny) i formalnych. Działanie ma na celu łączyć społeczność, propagować piękno słowa, ale też zabytków lokalnych. Poprzez to, że książki są przynoszone przez mieszkańców do domków z książkami, promujemy również świadomy recykling, a tym samym chronimy przyrodę.

W związku z projektem zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na nazwę „domków na książki”.

<< REGULAMIN >>

Zachęcamy również Państwa do przynoszenia do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego, książek przeczytanych i niepotrzebnych w domach. To właśnie jest ten moment, kiedy aktywnie mogą Państwo uczestniczyć w Projekcie.

Wszystkie etapy prac nad projektem można śledzić na stronie biblioteki: www.mbpradzyn.pl, Facebooku, Instagramie.

Zapraszamy do włączenia się w projekt „Tu Mieszkam, Tu Czytam, Tu Zmieniam”.