Aktualności

Previous Next

 14.02.2017

   Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy powieść  Martwe dusze Mikołaja Gogola. Autor w swoim utworze wspaniale naświetlił obraz rosyjskiego społeczeństwa, z jego wadami, ułomnościami oraz przywarami. 

Udowodnił, że rozumie specyficzną duszę rosyjskiego narodu. Znakomicie oddał atmosferę prowincjonalnego miasteczka i dowcipnie odmalował ludzkie słabości, piętnując wszystkie wady bohaterów. Przedstawił ich jako obłudnych i godnych pożałowania osobników. Gogol opowiada historię o  małym prowincjonalnym mieście N i zamieszkujących je ludziach, do którego przyjeżdża Paweł Iwanowicz Czyczikow w celu nabycia martwych dusz. Tak nazywa pańszczyźnianych chłopów, którzy zmarli, ale za nich  do spisu rewizyjnego gospodarz musi płacić podatki. Kim naprawdę jest Cziczikow i po co mu martwe dusze, dowiadujemy się na końcu.

   Atutem powieści Martwe dusze jest niezwykły sposób narracji, autor jakby bezpośrednio zwracał się do czytelnika,  prowadził z nim dialog. Książka napisana jest kunsztownym językiem. Momentami jednak nużyła klubowiczki.

   Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 7 marca o godz.1530. Rozmawiać będziemy o powieści Pestka Anki Kowalskiej.

 

 Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

 

 

 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj