Aktualności

Previous Next

Lutowe spotkanie DKK 2020

Tematem lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść Córka zegarmistrza australijskiej pisarki Kate Morton.

Główna akcja książki toczy się wokół malowniczej i tajemniczej posiadłości Birchwood Manor w Anglii, która łączy losy każdego z bohaterów. Narracja przebiega się dwutorowo, w czasach współczesnych i wiktoriańskich na przestrzeni 150 lat. To wielowątkowa opowieść o miłości, samotności, sztuce, malarstwie, tajemnicy i zbrodni z elementami nadprzyrodzonymi. Liczne wątki splatają się ze sobą, by doprowadzić czytelnika do wyjaśnienia mrocznej tajemnicy Birchwood. Fabuła zaczyna się od archiwistki Elodie Winslow w 2017 roku, która odnajduje teczkę znanego filantropa, a w niej zdjęcie pięknej kobiety i szkic domu, który wydaje się jej dziwnie znajomy. Chce odkryć prawdę o kobiecie z portretu i domu, o którym zmarła matka opowiadała jej przed snem.

Autorka doskonale oddaje niepowtarzalny klimat i atmosferę końca XIX wieku. Umiejętnie dozuje napięcie i powoli odkrywa karty przeszłych wydarzeń i opowieść osób, które są ze sobą w pewien sposób powiązane. Jest to historia utkana z sekretów, która toczy się powoli. Córka zegarmistrza jest trochę kryminałem, trochę romansem,  trochę literaturą obyczajową z wątkami paranormalnymi. Lektura lekka i przyjemna, lecz mało wartościowa i nic nie wnosząca. Mnogość wydarzeń i wątków niektórych nużyła, a wpleciony w fabułę duch wydaje się zbędny.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 10 marca o godz.1530, rozmawiać będziemy o książkach Katji Kettu pt. Akuszerka i Ćma.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj