Aktualności

Previous Next

DKK- Wyjazd do teatru Osterwy na sztukę „Kotka na dachu czyli tramwaj zwany pożądaniem”- 31.10.2020 r.

Niezapomnianym przeżyciem dla osób uczestniczących w wyjeździe do teatru Osterwy w Lublinie było obejrzenie spektaklu Tennessa Wiliamsa. Sztuka szokowała, bo uświadomiła widzom, że ewangeliczne przesłanie „nie posiadaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy, która jego jest” wciąż jest aktualne.

Ten klasyczny utwór pokazany został jednak przez reżysera w niekonwencjonalny sposób. Na scenie zamiast tradycyjnej scenografii były ciemne ściany skontrastowane z bielą materiału zwisającego od sufitu do ziemi oraz zróżnicowane wysokością płaszczyzny, na których rozgrywa się akcja sztuki. Nowatorskim elementem scenografii była natomiast duża ruchliwość i aktywność fizyczna mężczyzn i ich rytmiczne kroki oraz głośno z artykułowane kwestie dotyczące fascynacji seksem, hazardem oraz alkoholem. Trzech różnych mężczyzn grających rolę bohatera to kolejny nowatorski zabieg reżysera, który miał wyeksponować wady męża i zrozumie trudną sytuację życiową Stelki, która była kobietą zniewoloną  i krzywdzoną przez partnera życiowego. Elementem scenografii była też czerwień strojów aktorek, które dostarczały informacji o zniewolonej kobiecie.

Ważnym bohaterem tego oryginalnego spektaklu była też tytułowa bardzo giętka i ubrana w czarny kostium tytułowa kotka. To ona właśnie uzmysłowiła widzom, że w świecie natury jest wszechobecna od wieków harmonia, a w świecie ludzi pojawiły się nałogi takie jak hazard czy alkoholizm oraz nastąpiła zmiana hierarchii wartości, bo wszechobecny w świecie człowieka stał się relatywizm moralny.

Wiem, że spektakl nie był łatwy w odbiorze, ale sztuka ma prawo eksperymentować, szokować oraz budzić kontrowersje widza i dlatego na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Recenzję napisała Anna Z.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj