Aktualności

Previous Next

Listopadowe spotkanie DKK 2019

Na listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy opowiadania Marka Hłaski. Szczególnie zwróciłyśmy uwagę na utwory: Baza Sokołowska, Pierwszy krok w chmurach i Pętla.

Autor pisał o zwykłych ludziach z ich problemami, smutkami i dylematami w życiu codziennym. Obnażał egoizm, brutalność, cynizm, zagubienie i bezradność człowieka. W opowiadaniach przedstawił  ponurą rzeczywistość powojennej komunistycznej Polski. Ich klimat jest mroczny i pesymistyczny, a świat bezbarwny i źle urządzony. Bohaterowie Hłaski to najczęściej ludzie prości, czasami prymitywni, często nękani przez różne nałogi, pozbawieni wszelkich perspektyw. Autor ukazuje prawdę o człowieku z wszelkimi jego niedoskonałościami. Jest to proza prawdziwa i dość brutalna, pokazująca ujemne strony życia.

Akcja Bazy Sokołowskiej toczy się po wojnie w latach 50-tych ubiegłego wieku. Opowiada o codziennych zmaganiach kierowców w bazie transportowej, gdzie nagminnie psuje się sprzęt, są braki w dostawach.  Jeden z bohaterów, zwany studentem, stara się zdobyć akceptację innych robotników i dopasować się do nowej pracy. W opowiadanie wplecione są komunistyczne idee i etos pracy.

W opowiadaniu Pierwszy krok w chmurach trzej znudzeni i zgorzkniali mężczyźni  postanawiają podglądać  młodą parę. Przeszkadzają zakochanym w miłości, ich radosne chwile zostają splugawione i ośmieszone, upokarzają zakochanych. Zniszczyli to co miało być piękne - ich „pierwszy krok w chmurach”.

Bohaterem Pętli jest Kuba, który boryka się z alkoholizmem, w tej walce pomaga mu Krystyna. Autor ukazuje wewnętrzne przeżycia mężczyzny, który walczy ze swoimi demonami. Kuba nie chce pić, ale jest bezsilny wobec nałogu. Przepełniają go wstyd, wściekłość i lęk.

10 grudnia na DKK rozmawiać będziemy o książce Malowany ptak Jerzego Kosińskiego. Zapraszamy.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj