Aktualności

Previous Next

Październikowe spotkanie DKK 2019

W październiku na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki skupiliśmy się na fascynującej biografii Beksińscy: portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej.

Jest to wspaniale i wnikliwie napisana książka, która pozwala wejrzeć w świat rodzinny i zawodowy Beksińskich. Widzimy ekscentryczną a jednocześnie zwyczajną rodzinę, borykającą się z wieloma problemami. Poznajemy kulisy pracy artysty i jego postrzeganie własnych obrazów. Jest to opowieść o samotności, trudnej miłości i ludzkich słabościach. Autorka rewelacyjnie nakreśliła portret dwójki nietuzinkowych ludzi - ojca i syna, z ich lękami, obsesjami i dziwactwami. Każdy z nich był indywidualistą, który  konsekwentnie realizował swoje pasje. Zdzisław to kreatywny artysta z nieprzeciętnym umysłem, a zarazem dziwak i trudny w pożyciu mężczyzna, który brzydził się fizycznym dotykiem, nie wyłączając najbliższych. Nigdy nie przytulił syna,  nie umiał z nim rozmawiać ani okazać mu czułości. Tomasz był człowiekiem bardzo pogubionym, samotnikiem o naturze autodestrukcyjnej, niedojrzałym emocjonalnie, żyjącym w swoim własnym świecie i trudnym we współżyciu.

Magdalena Grzybałkowska włożyła ogrom pracy w napisanie tej książki. Oparta jest na wielu źródłach: wspomnieniach, dokumentach, pamiętnikach i listach. Autorka niezwykle wnikliwie podeszła do tematu, dbając o fakty. Pokazała barwną scenerię życia artystycznego w PRL. Książka wzbudziła w nas wiele emocji.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 12 listopada o godz. 1530, dyskutować będziemy o opowiadaniach Marka Hłaski.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj