Aktualności

Previous Next

Majowe spotkanie DKK 2019

W maju omawiałyśmy twórczość Olgi Rudnickiej, autorki  komedii kryminalnych. Skupiłyśmy się głównie na powieściach: Zacisze 13, Zacisze 13 powrót, Martwe jezioro, Czy ten rudy kot to pies?,  Cichy wielbiciel.  Pisarstwo Olgi Rudnickiej cechuje niesamowita wyobraźnia i  poczucie humoru. Jej książki wprawiają nas w dobry nastrój, skłaniają do śmiechu, pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości, można się przy nich zrelaksować. Jest w nich wszystko: humor, akcja i tajemnica. Kto lubi tego typu powieści, będzie się przy nich dobrze bawił. Czyta się je szybko, gdyż napisane są prostym językiem z zabawnymi dialogami. Autorka w swoich książkach łączy wątki kryminalne, obyczajowe i romansowe. Tego typu książki nie zapadają głęboko w pamięć, szybko się o nich zapomina.

 Martwe jezioro jest debiutancką powieścią Olgi Rudnickiej. Główna bohaterka Beata Rostowska chce rozwikłać tajemnicę swojego pochodzenia, wynajmuje prywatnego detektywa, by dociec prawdy. Nie jest to szczególnie wesoła historia, taka sobie obyczajowa opowiastka z mroczną tajemnicą w tle. W drugiej części książki pod tytułem Czy ten rudy kot to pies autorka skupia się na przyjaciółce Beaty – Ulce, osobie naiwnej, zabawnej i postrzelonej, która pokapuje się wciąż w kłopoty. Ula po stracie pracy wybiera się na wycieczkę do Irlandii ale myli autobusy i trafiła w środku nocy do wsi pod Wrocławiem.   W porównaniu z pierwszym tomem ta powieść jest bardziej absurdalna i śmieszna. Dużo w niej zbiegów dziwacznych okoliczności i zabawnych sytuacji. Takie połączenie lekkiego kryminału i romansu.

Zacisze 13 opowiada o dwóch przyjaciółkach Marcie i Anecie, które wikłają się w absurdalne sytuacje. W ich piwnicy znajdują się dwa trupy,  którymi postanawiają same się zająć, nie zawiadamiając policji. Wokół tej historii toczy się fabuła Zacisza 13. Niesamowite zbiegi okoliczności, pomyłki i nieporozumienia komplikują zaistniałą sytuację. Wartka akcja i pełna niespodzianek treść jest  dużym atutem książki. Wydarzenia w niej opisane w  są nieprawdopodobne, ale to tylko nieokiełznana i wyobraźnia autorki. Zacisze 13 powrót jest kontynuacją zwariowanych przygód przyjaciółek. Intryga zagęszcza się, Marta i Aneta muszą się pozbyć „chłopców” z piwnicy czyli zamurowanych pod podłogą ciał. Przeszkadza im w tym bardzo wścibska i natrętna sąsiadka Krystyna Kopiejko a życie „umila” kot- terrorysta Gucio.

Książką Cichy wielbiciel Olga Rudnicka zaskakuje, gdyż stworzyła historię całkowicie odmienną od pozostałych pozycji, zajęła się problemem stalkingu. Główny wątek toczy się wokół osaczonej i udręczonej Julii Rogockiej, która stała się obiektem obsesji niezrównoważonego mężczyzny. Prześladowca życie jej zmienia w piekło a policja bagatelizuje sprawę. Autorka zwraca też uwagę, na niebezpieczeństwo zamieszczania na portalach społecznościowych informacji o sobie i swoim życiu osobistym. Powieść trzyma czytelnika w napięciu, akcja toczy się wartko.

Na spotkanie DKK zapraszamy 11 czerwca o godz.1530, rozmawiać będziemy o książce Śniadanie u Tiffany’ego Trumana Capote.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj