Aktualności

Previous Next

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Na pierwszym w Nowym Roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o utworze Colas Breugnon Romaina Rollanda. To optymistyczna i pełna radości życia opowieść tytułowego bohatera, który z rubasznym humorem opowiada o swoim życiu w XVII-wiecznej Francji.

Ten prawdziwy Burgund, patrzący na otaczający go świat z przymrużeniem oka, zachwyca się każdym dniem. Choć jego życie nie jest pozbawione trudnych momentów, zawsze podnosi się z nieszczęść i życiowych niepowodzeń. Breugnon wielbi jedzenie, picie, kobiety (oprócz zrzędliwej żony), swoją wnuczkę Glodzię i córkę Martynkę oraz pracę stolarza i rzeźbiarza. Jego mottem jest: „Popić przed pracą, popić po pracy – piękne życie. Widzę wkoło siebie ludzi gniewnych i słyszę wyrzekania. Wypominają mi, żem się nie w porę wybrał ze śpiewem w tak smutny czas. Nie ma żadnego smutnego czasu, są tylko smutni ludzie. Nie zaliczam się do tej bandy, Bogu dzięki!”. Autor stworzył nietuzinkową postać, która emanuje pozytywną energią, śmieszy nas i wzrusza.

Pisarz wspaniale oddaje ducha i atmosferę dawnych czasów. Styl i język, którego trzyma się autor, jest nieco archaiczny, jednak to nie przeszkadza w pozytywnym odbiorze lektury.

Zapraszamy na spotkanie DKK 12 lutego o godz. 1530. Omawiać będziemy książkę Purezento Joanny Bator.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj