Aktualności

Previous Next

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Tematem rozmowy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść Czarny Obelisk Ericha Marii Remarque. Opowiada ona o przyjaźni, miłości, moralności, polityce a także o stawianych sobie celach życiowych.

Autor opisuje życie w niewielkim niemieckim miasteczku po przegranej I wojnie światowej. To czas szalejącej inflacją, chaosem, zrujnowanej gospodarki, bezrobocia i wzrastającej frustracji, a w tle rodzącym się faszyźmie, którego hasła trafiały na podatny grunt. Główny bohater, Ludwik Bodner, młody weteran okaleczony psychicznie przez wojnę, poeta i muzyk, usiłuje odnaleźć normalność i sens życia w tych trudnych czasach. Chwyta się różnych zajęć ; pracuje w zakładzie pogrzebowym, dorabiając do skromnej pensji gra jako organista w kaplicy przy szpitalu psychiatrycznym. Przygrywa występom pewnej specyficznej damy. Ludwik pragnie znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania, toczy dysputy na ważne tematy z miejscowym lekarzem i duchownym. Zakochuje się w Izabeli, dziewczynie chorej na schizofrenię i prowadzi z nią mistyczne rozmowy.

 Czarny obelisk to książka niezwykła, pełna ironicznego czarnego humoru, fantastycznych dialogów, napisana jest we wspaniałym stylu. Autor doskonale wykreował postaci i stworzył  nieco mroczny klimat.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 8 stycznia o godz. 1530 , omawiać będziemy książkę Colas Breugnon Romaina Rollanda.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj