Aktualności

Previous Next

Wrześniowe spotkanie DKK 2018

W ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki we wrześniu postawiłyśmy na amerykańską klasykę, czyli powieść Na wschód od Edenu noblisty, Johna Steinbecka.

Autor stworzył wybitny utwór, wielowątkową sagę rodzinną Hamiltonów i Trasków z nawiązaniem do przypowieści biblijnej o Kainie i Ablu. Porusza problematykę dobra i zła, wewnętrznej walki człowieka, rozdartego między tymi siłami, jasną i ciemną stroną życia. Doskonale opisuje naturę ludzką  z wszelkimi jej ułomnościami i zaletami. Snuje historię o zwykłych ludziach, borykających się  z trudnościami życia codziennego. Jest to opowieść o poszukiwaniu akceptacji i miłości, o nienawiści, zazdrości, odtrąceniu, winie oraz o poznawaniu i odkrywaniu samego siebie. Akcja książki toczy się na przełomie XIX i XX wieku w dolinie Salinas w północnej Kalifornii. Steinbeck wykreował wiele zróżnicowanych postaci, które są barwne i bardzo prawdziwe. Wnikliwie poznajemy bohaterów, ich charaktery i motywy postępowania. Na uwagę zasługuje fascynująca a zarazem odpychająca postać Cathy, która od dziecka jest zła i dąży po trupach do celu, wykorzystując słabości innych ludzi. Drugą wyróżniającą się osobą jest buntowniczy Caleb, w jego wnętrzu ścierają się siły dobra i zła, zmaga się z mroczną stroną swojej osobowości.  

Książka Na Wchód od Edenu to arcydzieło literatury światowej. Napisana jest pięknym językiem z wyrazistą charakterystyką postaci, niebanalną fabułą i doskonale zobrazowanym życiem w ówczesnych czasach. Wszystko jest tu dopracowane i przemyślane. Autor zachwyca umiejętnością snucia historii o ludzkich słabościach. To dzieło wzbudza wiele emocji i zmusza do refleksji.

Spotkanie DKK odbędzie się 9 października o godz. 1530. Rozmawiać będziemy o książce Córka Eleny Ferrante. Zapraszamy.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj