Aktualności

Previous Next

Październikowe spotkanie DKK 2018

Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy powieść Córka Eleny Ferrante. To opowieść o blaskach i cieniach macierzyństwa, o wyborach, które musimy dokonać, o skomplikowanych relacjach rodzinnych.

Akcja książki płynie powoli. Główna bohaterka podczas samotnych wakacji nad morzem wspomina swoją trudną przeszłość, zagmatwane relacje z matką oraz początki małżeństwa i trudy macierzyństwa. Lada czuła się niespełniona zawodowo i nieszczęśliwa  w roli matki i żony. Porzuca więc rodzinę, by realizować ambicje zawodowe i odnaleźć swoje prawdziwe Ja. Jest przekonana, że postąpiła słusznie, bo jej wybór życiowy dyktowany był walką o siebie. Jednak sukcesy zawodowe nie przyniosły jej satysfakcji i nie jest w pełni spełniona w teraźniejszym życiu. Zachowuje się niedojrzale, ma problemy z gwałtownymi zmianami nastroju, a jej postępowanie na plaży (wątek z lalką) budzi w nas zdziwienie i oburzenie.

Dziwna to historia, którą czyta się szybko i łatwo. Niemal reporterski styl narracji wpływa na odbiór powieści i trudno wczuć się w położenie bohaterki.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 13 listopada o godz. 1530, dyskutować będziemy o książce Czas tęsknoty Adriana Grzegorzewskiego.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj