Aktualności

Previous Next

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W listopadzie na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wymieniałyśmy poglądy na temat powieści Czas tęsknoty Adriana Grzegorzewskiego.

Jest to debiutancka książka autora mieszkającego w Londynie. Porusza w niej temat trudnych relacji polsko-ukraińskich podczas II wojny światowej na Kresach Wschodnich. Grzegorzewski pokazuje piekło wojny, brutalność i okrucieństwo band UPA. Opisy krwawych mordów, dokonanych przez Ukraińców, szokują. Sceny brutalnych gwałtów, bestialstwo wobec dzieci, mordowanie i zniszczenie całych wsi, zapadają w pamięć. Przerażające jest, że tak strasznych czynów dopuszczali się sąsiedzi, wśród których żyli przez wiele pokoleń i lat. Autor jednocześnie zaznacza, iż nie wszyscy Ukraińcy okazali się oprawcami. Tutaj prawda historyczna miesza się z literacką fikcją. Na tle tych wydarzeń rozgrywa się zakazana miłość między Polakiem a Ukrainką, rozdzielonych przez wojnę. Śledzimy ich zagmatwane losy.

Treść powieści Czas tęsknoty porusza istotne kwestie, jednak warsztat pisarski autora pozostawia wiele do życzenia. Książka chwilami jest chaotyczna, jakby niedopracowana, a wątek miłosny wydaje się banalny. Przez te niedociągnięcia straciła na jakości.

Zapraszamy 11 grudnia o godz. 1530  na spotkanie DKK, omawiać będziemy książkę Czarny obelisk Ericha Marii Remarque'a.   

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj