Aktualności

Previous Next

Czerwcowe spotkanie DKK 2018

Na czerwcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy utwór Cudzoziemka Marii Kuncewiczowej. To powieść psychologiczna,  w której autorka wspaniale opisuje złożoną psychikę głównej bohaterki, jej dwoisty charakter.

Róża to kobieta nieszczęśliwa, zgorzkniała, niespełniona artystycznie. Nie mogąc pogodzić się z porażkami, jakich doznała w młodości, wywiera toksyczny wpływ na swoich bliskich, obwiniając ich za swoje niepowodzenia. Jedynie w świecie muzyki czuje się szczęśliwa. Rozpamiętuje nieustannie dawne krzywdy i poniesione straty, pielęgnując w sobie żal i nienawiść. Żyje w swoim prywatnym świecie, żądając od rodziny dopasowania się do jej wyobrażeń. Czuje się wyobcowana w ojczyźnie (wychowywała się w Rosji), w swoim mieście, w rodzinie, wszędzie czuje się  „cudzoziemką”. Pod koniec życia jej znękana dusza zostaje uleczona. Pod wpływem niemieckiego  psychoanalityka bohaterka przechodzi przemianę, dochodzi do wniosku, że źle przeżyła swoje życie i chce naprawić relacje z bliskimi. Bohaterka powieści Kuncewiczowej została ukazana niezwykle obrazowo. Wobec tak nietuzinkowej postaci trudno przejść obojętnie i na długo zapada w pamięć. Cudzoziemka jest doskonałą książką, wywołującą silne emocje.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 11 września o godz. 1530. Omawiać będziemy powieść Na wschód od Edenu Johna Steinbecka. Zapraszamy.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj