Aktualności

Previous Next

Marcowe spotkanie DKK

W marcu na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiałyśmy o utworze Smutek cinkciarza Sylwii Chutnik. Jest jedną  z książek  serii Na F/Aktach Wydawnictwa Od deski do deski. Autorka przedstawia własną wersję wydarzeń,  które doprowadziły do zabójstwa cinkciarza -  zbrodni nigdy nie wykrytej. Doskonale oddaje klimat i peerelowską rzeczywistość lat 70 i 80.

Z jednej strony puste półki, kolejki, szarość i  bieda a z drugiej kolorowe nocne  życie warszawskiego półświatka. Narrator opowiada swoją historię jakby zza grobu. Wraz z nim w rytmie ówczesnych  szlagierów zagłębiamy się w nocny świat cinkciarzy, gangsterów i panienek do towarzystwa. Ten wzruszający, cyniczny ale honorowy cwaniak, wiódł swoją egzystencję  między hotelami, Peweksami, bankami i dansingami. [Był kombinatorem i oszustem, cinkciarzem z powołania,  żerującym na naiwnych Polakach i obcokrajowcach ale jednocześnie  kochającym mężem i ojcem, zapewniającym godziwy byt rodzinie]. Sylwia Chutnik zabrała nas w nostalgiczną podróż do Warszawy sprzed lat.

Autorka operuje lekko ironicznym językiem, naśladującym mowę potoczną. Dość szczegółowo opisuje  cinkciarski fach, udało jej się uchwycić ducha tamtych czasów i sportretować tamtejsze środowisko. To sprawnie napisana książka.

Na spotkanie DKK zapraszamy 10 kwietnia o godz. 1530, omawiać będziemy książkę Los powtórzony Janusza Leona Wiśniewskiego.

Program realizowany jest przy współpracy z Instytutem Książki.

 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj