Aktualności

Previous Next

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy powieść Podróż Idy Fink. Autorka opisała swoje wojenne przeżycia.  W 1942 roku z małego prowincjonalnego miasteczka uciekają dwie siostry, Żydówki. Chcą dobrowolnie wyjechać jako ochotniczki na roboty do hitlerowskich Niemiec podając się za polskie wieśniaczki.

Podróżowały przez teren III Rzeszy na podrobionych papierach, na każdym kroku musiały grać wyuczoną rolę, uważać na słowa i gesty, mieć się nieustannie na baczności, ciągle musiały  zmieniać tożsamość.  Podjęły ogromne ryzyko by uratować życie, egzystowały w atmosferze strachu, napięcia i niepewności. Siostry pracowały w fabryce produkującej części do samolotów, później u niemieckich baerów, musiały być bezustannie czujne by się czymś nie zdradzić. Każdego dnia walczyły o przetrwanie, dzięki swojej nieustępliwości, determinacji i szczęściu udało im się przetrwać wojnę, bohatersko walczyły o życie.  

Ida Fink opisała przejmującą historię, bez patosu i wielkich słów, która wzbudziła w nas wiele emocji. Książka napisana jest suchym i rzeczowym językiem, wyróżnia się zdystansowaną narracją. Niełatwa w odbiorze lektura ale warta przeczytania.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 13 marca o godz.1530, porozmawiamy o książce Smutek cinkciarza Sylwii Chutnik.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj