Aktualności

Previous Next

Majowe spotkanie DKK

            Na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o opowiadaniu Panny z Wilka Jarosława Iwaszkiewicza. To nostalgiczna opowieść o przemijaniu, utraconej młodości, niespełnionych pragnieniach i marzeniach oraz straconych złudzeniach.

Atmosfera książki przesiąknięta jest melancholią za minionym szczęściem i utraconą młodością. Wiktor Ruben, bohater opowiadania próbuje wskrzesić  przeszłość, lecz życie toczy się dalej i nic nie jest już takie, jak przed piętnastu laty. Próby przywrócenia do życia dawnych czasów kończą się przegraną. Zmienił się Wiktor, zmieniły się panny z dworu i cały ówczesny świat, przez który przetoczyła się I wojna światowa. Bohatera dręczy poczucie życiowej pustki, uświadamia sobie, że stracił wiele szans i możliwości na szczęście. Iwaszkiewicz doskonale odmalował postać dojrzałego mężczyzny, który wciąż czegoś poszukuje, jego wewnętrzne rozterki i przeżycia. Książka Panny z Wilka napisana jest niezwykle barwnym i wysmakowanym językiem. Jest to piękna proza, nasycona treścią.

            Kolejne spotkanie odbędzie się 20 czerwca o godz. 1530. Dyskutować będziemy o książce Okruchy dnia Kazuo Ishiguro. Zapraszamy.

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki. 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj