Aktualności

Previous Next

"Pestka" marzec 2017

   07.03.2017

   W marcu, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiałyśmy o powieści Pestka Anki Kowalskiej. Jest to opowieść o trudnej, zakazanej miłości, o zdradzie i jej konsekwencjach.

Choć książka przedstawia realia lat 60-tych w Polsce, poruszane są w niej problemy aktualne. Historię Agaty poznajemy z perspektywy jej przyjaciółki, Sabiny - wszystkowiedzącej narratorki. Jest to opowieść o zakazanej miłości, o cenie i konsekwencjach zdrady, o samotności „tej trzeciej”.  Agata jest piękną, niezależną, postępująca według swojej woli i  łamiącą przyjęte powszechnie zasady kobietą, która na tle innych wyróżnia się jak barwny ptak, przeobraża się w osobę targaną sprzecznymi emocjami. Autorka dogłębnie kreśli portrety psychologiczne i oddaje niuanse zachowań bohaterów. Pestka to powieść niełatwa w odbiorze. Napisana jest barwnym, poetyckim językiem pełnym metafor. Tematyka książki bardzo nas poruszyła, choć miejscami przeszkadzał nam w niej nadmiar sentymentalizmu. Powieść czyta się ciężko, gdyż praktycznie nie ma dialogów. Momentami nużąca i monotonna,  ale wpływa na emocje czytelnika.

            Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 3 kwietnia o godz.15:30. Rozmawiać będziemy o książce Karen Blixen Pożegnanie z Afryką.

 

 Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj