Aktualności

Previous Next

Grudniowe spotkanie DKK dla dzieci – Filia nr 1

Omawiana na spotkaniu książka „Wilczek” Katarzyny Ryrych jest kolejną publikacją wydaną w ramach cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci”.

Autorka na przykładzie przeżyć kilkuletniego chłopca opisuje wszystkie najważniejsze historyczne wydarzenia. Narratorem jest Wilczek, a właściwie Wiktor, który mieszka z rodzicami w akademiku. Autorka pokazuje oczami chłopca wydarzenia, które stają się bliskie, zrozumiałe i mniej przygnębiające. Kiedy pewnego niedzielnego poranka Wiktor zostaje zaskoczony ciszą, szemraniami dorosłych, jakimś podskórnym strachem, zimnymi kaloryferami i takąż wodą czuje się nieswojo. Na dodatek okazuje się, że zamiast Teleranka występuje jakiś pan w okularach i informuje obywateli o konieczności podjęcia trudnej decyzji o powołaniu WRON-u - Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, aby chronić ojczyznę. Od tej chwili życie chłopca i jego rodziny zmienia się. Przeprowadza się do rodziców taty, ten zaś znika z ich życia na dłuższy czas.  Na ulicach można spotkać poważnych i nie przyjemnych "Szarych Rycerzy" i czołgi. W sklepach głównie są puste półki a w portfelach kartki na skromne ilości jedzenia, obowiązuje godzina milicyjna, czyli zakaz wychodzenia wieczorem z domu.

Dzięki tej publikacji młody czytelnik ma szansę poznać wydarzenia, które swój początek miały 13 grudnia 1981 roku. Nie zabrakło oczywiście adekwatnych do klimatu czasów ilustracji, które pomagają zrozumieć wydarzenia – stan wojenny. Polecamy, przeczytajcie książkę Katarzyny Ryrych -„Wilczek”.


Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dzieci 05 stycznia 2019 r. o  godz. 1200.

Będziemy rozmawiać o książce Dziewczynka z parku –Barbary Kosmowskiej.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj