A- A A+

Aktualności

Previous Next

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Na noworocznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o powieści Gnój Wojciecha Kuczoka. Książka porusza trudne i bolesne tematy.

To historia śląskiej rodziny w której dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej wobec dziecka. Tak ojciec nazywany starym K. wychowuje syna, za najdrobniejsze przewinienie bijąc go pejczem. Swoje życiowe niepowodzenia, frustracje i niespełnione nadzieje odreagowuje na synu z przyzwoleniem rodziny. Zastraszone dziecko nie umie odnaleźć się w środowisku rówieśników, jest wyobcowane i samotne. Autor pokazuje nam przeciętną peerelowską rodzinę, gdzie bicie i przekleństwa są normą, a rytm dnia wyznaczają latynoskie seriale i msze w kościele. Całość wydarzeń poznajemy z relacji pokrzywdzonego chłopca. Te traumatyczne przeżycia w dzieciństwie wpływają na dorosłe życie bohatera. Zakończenie powieści zaskakuje - jego nieszczęśliwy dom rodzinny razem z domownikami zalewa gnój. Autor bardzo dobrze oddaje klimat osiedlowego życia tamtych czasów.

Gnój to  smutna i przygnębiająca książka. Napisana została w suchej, zwięzłej formie i to wpłynęło iż  nie wzbudziła w nas większych emocji, czegoś w niej zabrakło. Czytając ją odnosimy wrażenie, że chwilami jest monotonna.

            Na spotkanie DKK zapraszamy 13 lutego o godz.1530, dyskutować będziemy o utworze Podróż Idy Fink.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj