A- A A+

Aktualności

Previous Next

Wrześniowe spotkanie DKK

Po wakacjach Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by porozmawiać o powieści Sto lat samotności Gabriela Garci Maequeza. To arcydzieło światowej literatury przepełnione jest mieszanką świata rzeczywistego, magicznego i baśniowego.

Autor przedstawia niesamowitą historię osady Macondo oraz burzliwe dzieje rodziny Buendia. Historię rodziny możemy śledzić na przestrzeni sześciu pokoleń, której losy zostały naznaczone piętnem samotności, klątwą kazirodztwa i innych dewiacji. Żaden z potomków tej licznej rodziny nie potrafi odnaleźć swego miejsca w życiu i w świecie. Bohaterowie cierpią na chłód uczuciowy, ich związki miłosne oparte są jedynie na pożądaniu. Codzienne życie mieszkańców miesza się z wydarzeniami politycznymi kraju. Piętno fatalizmu doprowadza do upadku trwającej sto lat społeczności Macondo  i samozagłady rodu Buendia. Na miasteczko spadają różnorakie plagi: bezsenności, deszczu i wojny. Książka porusza głównie tematy związane z cierpieniem, zakazaną miłością, pragnieniem władzy, okrucieństwem wojny. Autor wprowadza nas w magiczny i tajemniczy świat, gdzie duchy przechadzają się między żywymi, proboszcz lewituje a Piękna Remedios wniebowstępuje.

Obok książki Sto lat samotności nie można przejść obojętnie, jedni czytelnicy są nią zachwyceni a inni wręcz przeciwnie. Fabuła jest bardzo rozbudowana, dlatego wymaga wytężonej uwagi. Można się pogubić w gąszczu powiązań rodzinnych, zwłaszcza w odróżnieniu całego pokolenia, powtarzających się imion Arcadios i Aurelianos. Jest to bardzo smutna i piękna opowieść, napisana kunsztownym językiem, pełna symboliki.

            Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 17 października o godz.1530. Omawiać będziemy książkę pt. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął Jonasa Jonassona.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj