A- A A+

Aktualności

Previous Next

Okruchy dnia

Powieść Kazuo Ishiguro Okruchy dnia omawiałyśmy na czerwcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Jest to historia człowieka, który całe życie podporządkował i poświęcił swojemu pracodawcy, żyjąc jego sukcesami i porażkami.

Praca kamerdynera stała się sensem życia Stivensa , zawładnęła nim bez reszty. Swoje obowiązki wykonuje perfekcyjnie, nawet życie prywatne uzależnia od wykonywanego zawodu. Każde życzenie lorda spełnia niezwłocznie, nie kwestionuje jego poglądów i opinii, działa jak automat. Jest nadzwyczaj opanowany, zamknięty w sobie, nie okazuje emocji nawet w obliczu ciężkiej choroby ojca i jego śmierci.  Stivens chce zasłużyć na miano wielkiego kamerdynera, w swoim dążeniu do ideału ociera się o śmieszność. Autor znakomicie oddał mentalność i zachowanie brytyjskiej arystokracji ówczesnej epoki. Książka przesiąknięta jest angielską powściągliwością, emanuje melancholią i zadumą. To bardzo smutna opowieść, napisana pięknym i kunsztownym językiem.

              Obejrzałyśmy  film Okruchy dnia nakręcony  na motywach książki  Kazuo Ishiguro w reż. Jamesa Ivory,ego, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Anthonego Hopkinsa (Stivens) i Emmy Thompson (panna Kenton).

            Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 10 września o godz. 15.30, będziemy dyskutować o książce Sto lat samotności Gabriela Garcia Marqueza. 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj