A- A A+

Aktualności

Previous Next

Spotkanie autorskie z Anną Janko

26 kwietnia 2017r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim gościła Annę Janko - poetkę, pisarkę i felietonistkę, znaną czytelnikom szczególnie z książek „Mała Zagłada”, „Dziewczyna z zapałkami” oraz „Pasja według św. Hanki”.

Anna Janko zadebiutowała w 1977 roku wierszem „List do królika doświadczalnego” i to poezja była początkiem jej twórczości. Nie bez znaczenia jest fakt, że jej rodzice również byli poetami. Chociaż jak sama podkreśla, dobrze czuje się również jako felietonistka  (od lat na łamach czasopisma „Zwierciadło” spełnia się w tej roli). Autorka była wielokrotnie nominowana i nagradzana za swoją twórczość, ale według jej słów wyjątkowa dla niej jest nagroda miesięcznika „Nowe Książki” za „Małą Zagładę” – książkę powstałą na bazie traumatycznych przeżyć jej  matki, Teresy Ferenc, która jako dziewięcioletnie dziecko ocalała z masakry, dokonanej w 1943r. przez niemieckie wojska we wsi Sochy na Zamojszczyźnie. Opisanie tego tematu było wyjątkowo trudne, ale jak twierdzi autorka, pomogło rodzinie uwolnić się od niełatwych wspomnień. Spotkanie w Miejskiej Bibliotece przerodziło się w żywy dialog między uczestnikami a gościem, którego tematem przewodnim była książka „Mała Zagłada”, wzbudzająca wiele emocji. Na zakończenie spotkania prośbom o autograf i kilka chwil indywidualnej rozmowy z pisarką nie było końca, które Anna Janko  z wielką życzliwością spełniała.

Spotkanie pod patronatem Instytutu Książki odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Całość poprowadziła Beata Górna, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy MBP.

Oprac. Anna Korulczyk, Maria Ryndak

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj