A- A A+

Aktualności

Previous Next

Świąteczne spotkanie DKK

Na świątecznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy książkę „Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen. Jest to autobiograficzna opowieść o Afryce i niezwykłej kobiecie, którą ten kontynent ukształtował.

Autorka utrwaliła na kartach swojej książki Afrykę, której już nie ma. Książka przesycona jest wielką tęsknotą i fascynacją Czarnym Lądem. Pisarka barwnie odmalowała swoje życie na farmie, opisała zwyczaje, obrzędy i mentalność tubylców, piękno natury, a z drugiej strony pokazała świat białych osadników. Karen Blixen polowała na lwy, uczestniczyła w safari, latała samolotem, była osobą żądną przygód. Jawi nam się jako kobieta silna psychicznie, potrafiąca samotnie poradzić sobie z przeciwnościami losu. Jej wspomnienia są wiarygodne i prawdziwe, była wspaniałą obserwatorką. Autorka, Afrykę opisała niezwykle sugestywnie, wspaniale uchwyciła rytm  tego egzotycznego kontynentu. Książka przykuwa uwagę, czyta się ją lekko, choć nie ma w niej wartkiej akcji i dialogów, a niektóre opisy są trochę męczące. Napisana jest prostym i przystępnym językiem.

Obejrzałyśmy też film „Pożegnanie z Afryką” w reż. Sydneya Pollacka.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 16 maja o godz. 1530, rozmawiać będziemy o opowiadaniu „Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza. Zapraszamy.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj