Aktualności

Previous Next

Wrześniowe spotkanie DKK dla dorosłych- Maria Nurowska- Bohaterowie są zmęczeni

Książką godną polecenia jest utwór Marii Nurowskiej Bohaterowie są zmęczeni. Sugestia zawarta w tym tytule jest adekwatna do treści na którą składają się dwa ciekawie napisane życiorysy braci Niemczyków.

Portrety słowem malowane są tak sugestywne, że Leon jawi się czytelnikowi „jak król życia”, a jego brat Ludwik jest ucieleśnieniem szlachetności i bohaterstwa.

Nurowska ciekawie opisuje też peerelowską rzeczywistość, a więc realia polityczne, prozę życia codziennego oraz obyczajowego i artystycznego. Prawdziwe są też informacje o egzystencji Polaków opuszczających kraj i szukających szczęścia w Europie Zachodniej i Kanadzie.

Dwa różne , ale piękne i wzruszające życiorysy kryją też zagadkę dotyczącą przyczyn wrogości i obcości braci. Prawda ta została wyjaśniona dopiero w rozwiązaniu akcji i dlatego książka ma ciekawą kompozycję i świetnie się ją czyta. Wydawca zadbał też o szatę graficzną, bo na stronie tytułowej pojawiła się oryginalna fotografia przedstawiającą odwrócone twarze zmęczonych braci.

Mężczyźni połączeni bliskim pokrewieństwem i więzami krwi zostali przez pisarkę doceniani i zrozumiani, ponieważ literatka sugeruje, że obaj byli ludźmi spełnionymi i obaj zasługują na pamięć potomnych. Nurowska ocaliła więc od zapomnienia Leona nazywającego siebie samotnym długodystansowcem i Ludwika, który usuwał się w cień.

Ta mądra i emocjonalna książka zapada w pamięć, ponieważ jej bohaterowie są nie tylko zmęczeni, ale również piękni i nietuzinkowi.

 

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna

szukaj