Narodowe Czytanie

„(…) ale Świętości nie szargać, bo trza, żeby święte były, ale Świętości nie szargać: to boli”
                                                                      /”Wesele” S. Wyspiański/

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim zapraszają radzynian do włączenia się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Zapraszamy wszystkich chętnych 2 września 2017r. o godz. 10.00 na Plac Wolności, gdzie będziemy czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

2 września 2017r. wypada już szósta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości oraz promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zapoczątkowała w 2012r. wspólna lektura ”Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Kolejno w następnych latach czytaliśmy: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, a w 2016r. internauci wybrali „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku natomiast cała Polska czyta „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zaproszeni goście będą mogli przeczytać losowo wybrany fragment dramatu.

Warto zabrać ze sobą własny egzemplarz „Wesela”, aby otrzymać pieczątkę tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Akcja Narodowe Czytanie jest objęta patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Szczegółowe informacje o akcji:

Oprócz wspólnego czytania Miejska Biblioteka organizuje również quiz literacki „Kto to powiedział?”.