Patron Biblioteki

220px ZenonPrzesmycki

mkidn 01 cmyk

Biblioteka bierze udział w programach:

fundacja orange

PROGGRAM ROZWOJU BIBLIOTEK

logo larix

Jubileusz Miejskiej Biblioteki Publicznej Print Email
Poniedziałek, 17 Maj 2010 20:59
Jubileusz Miejskiej Biblioteki PublicznejW dniu 11 maja 2010 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim obchodziła jubileusz 65-lecia, któremu towarzyszyło ważne wydarzenie, nadanie bibliotece imienia Zenona Przesmyckiego.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:00 na dziedzińcu Pałacu Potockich przed wejściem do biblioteki. Burmistrz miasta Witold Kowalczyk odczytał Akt nadania  imienia oraz dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy z nową nazwą biblioteki.
Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do sali kina Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji na dalszą jej część. Wśród zaproszonych gości byli: posłowie na sejm RP, starosta i wicestarosta, burmistrz, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, bibliotekarze z bibliotek powiatu radzyńskiego, przedstawiciele z bibliotek sąsiednich powiatów, emerytowani bibliotekarze, przedstawiciele radzyńskich zakładów pracy i instytucji oraz liczna rzesza czytelników i sympatyków książki.
Gości przywitała Dyrektor biblioteki Halina Pieńkus, a następnie przybliżyła słuchaczom jej dzieje. Słowo o patronie biblioteki, Zenonie Przesmyckim, wygłosił Adam Świć, współredaktor radzyńskiego pisma „Kozirynek”. Jego wystąpienie okrasił znany radzyński artysta Wojciech Gil, który napisał muzykę do wiersza Przesmyckiego „W twoich cudnych oczach” oraz zaśpiewał go przed licznie zebranymi gośćmi.
Jubileusz uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.
Po koncercie nastąpiła bardzo miła część uroczystości, czyli wyróżnienia dla bibliotekarzy i czytelników.
Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymały: Krystyna Maksymiuk – kierownik GBP w Borkach, Grażyna Milaniuk – pracownik Filii GBP w Woli Osowińskiej, Barbara Zalewska – kierownik GBP w Komarówce Podlaskiej, Małgorzata Grochowska – instruktor MBP, Maria Ryndak – pracownik czytelni MBP, Elżbieta Topyła – kierownik Filii nr 2 MBP.
Dyplom Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymały:  Jadwiga Sidor – kierownik Filii nr 1 MBP, Beata Górna – pracownik Wypożyczalni MBP, Maria Witkowska – dyrektor GBP w Czemiernikach, Ewa Korulczyk – dyrektor GBP w Kąkolewnicy, Teresa Majczyna – pracownik Filii GBP w Olszewnicy, Jolanta Palica  – pracownik GBP w Radzyniu Podl. z/s w Białej.
Także biblioteka otrzymała wyróżnienie za wkład w rozwój kultury na terenie Województwa Lubelskiego – Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego.
Miłym akcentem jubileuszowych obchodów były wystąpienia, gratulacje i życzenia licznych gości składane wraz z kwiatami i okolicznościowymi upominkami na ręce Pani Dyrektor. Listy gratulacyjne od nieobecnych gości Tadeusza Semeniuka i Zdzisława Tadeusza Łączkowskiego odczytał Mariusz Bober, współredaktor pisma „Kozirynek”.
Miłe niespodzianki czekały też na długoletnich i zasłużonych czytelników biblioteki w postaci skromnych prezentów.
Na zakończenie wszyscy goście zostali zaproszeni na tort jubileuszowy w kształcie książki i symboliczną lampkę szampana.
Z okazji jubileuszu powstały bogato ilustrowane foldery okolicznościowe zawierające 65-letnią historię biblioteki oraz jej działalność kulturalno-oświatową. Uroczystości towarzyszyły też wystawy przygotowane przez pracowników biblioteki Marię Ryndak i Dorotę Szczepanik, na których można było obejrzeć najstarsze posiadane w zbiorach książki, historię bibliotek powiatu radzyńskiego, zbiory regionalne oraz przepiękne drzewo genealogiczne naszej biblioteki. Nie zabrakło też kronik bibliotecznych, do których zaproszeni goście składali pamiątkowe wpisy.

Więcej zdjęć możemy zobaczyć w naszej galerii:  http://www.mbpradzyn.pl/News/jubileusz-miejskiej-biblioteki-publicznej.php

facebook png 7d6c29943f
preview1
Wykaz książek mówionych

preview1

Biblioteka – nauka i zabawa

aktualizacja 10.03.2017

Klub Biblioteka Malucha

aktualizacja 14.03.2017

klub biblioteka malucha

dkk mbp
dkk f1 dzieci

dkk f2 d
dkk f2 m

Klub Aktywnego Seniora

aktualizacja 21.03.2017

Grupa Teatralna "Fruwadełka"

aktualizacja 17.02.2017

Na dobry początek.....

Projekt "Na dobry początek - Bawimy się z Brzechwą" realizowany

w Filii nr 2

otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego w kwocie 3.450 złotych.